Nowości
Sty 22

Dlaczego biznes potrzebuje open source?

W ciągu ostatniego roku wielu klientów zgłaszało nam wątpliwości dotyczące przyszłości i możliwości rozwoju aplikacji. Niektórzy z pewnością odczuwali niedostatek nowych funkcji jakie wprowadzamy do produktu, druga połowa zapewne mogła poczuć że wprowadzamy ich za wiele. Dlatego od nowego roku postanowiliśmy otworzyć kod aplikacji dla klientów biznesowych przekazując pełny dostęp do modyfikacji aplikacji na zasadach open source. Jakie ma to znaczenie dla biznesu?

Otóż w ten sposób TaskBeat staje się pierwszą, w pełni dojrzałą i uznaną platofrmą do zarządzania obiegiem prac, którą można dowolnie konfigurować i wdrażać w ramach własnej infrastruktury. Te dwie funkcjonalności były szczególnie doceniane przez naszych klientów w poprzednich okresach.

Jednym z najważniejszych zapewnień jakie zrealizowaliśmy w zeszłym roku to opcjonalne aktualizacje, dzięki którym pozwoliliśmy naszym klientom swobodnie wybierać którą wersję aplikacji preferują, z możliwością samodzielnej aktualizacji w dowolnym momencie. Tylko swoboda wyboru wersji ma ogromne znaczenie dla biznesu, zwłaszcza w sytuacji gdy krytyczne funkcjonalności podlegają ciągłym zmianom. Dzięki możliwości wyboru wersji klienci korzystający dotychczas z innych usług wreszcie otrzymali możliwość ominięcia pewnych aktualizacji, które inni dostawcy usług wprowadzają obowiązkowo, a które to kolidują ze sposobem w jaki dany biznes chciałby z nich korzystać i sposobem w jaki jest przyzwyczajony z nich korzystać.

Analizując rozmowy z klientami w tym roku postanowiliśmy pójść jeszcze dalej stawiając potrzeby klientów na pierwszym miejscu i przekazując kontrolę nad całością aplikacji. Tym samym klienci mają prawo dostępu do kodu źródłowego oraz realizowania własnych kompilacji i instalacji, a przede wszystkim pozwalając na dowolne modyfikacje. Co ciekawe, modyfikacje kodu źródłowego były możliwe i używane przez klientów już w zeszłym roku, do tej pory jednak klienci wraz z wersją enterprise otrzymywali jedynie nieograniczony dostęp do wyglądu (tzw. front-endu) aplikacji. Możliwość modyfikacji front endu pozwala klientom co prawda zmieniać wygląd aplikacji, jednak funkcjonalności związane z zarządzaniem danymi w ten sposób nadal nie były dostępne do dowolnej modyfikacji.

Dzisiaj przekazujemy kontrolę nad całościom aplikacji udostępniając całość kodu wszystkim klientom Enteprise wraz z prawem do nieograniczonej instalacji i modyfikacji zgodnie z potrzebami. Jednocześnie w ramach planu Enterprise obecnie oferujemy dodatkowo pełne wsparcie klientom biznesowym w modyfikowaniu aplikacji, jak również budowania własnych integracji czy dodatków. Dodatkowe usługi to wsparcie programistów w pisaniu dodatków, jak również modyfikowaniu kodu. Wsparcie oferowane jest w postaci przekazywania dodatkowej dokumentacji czy udzielania dodatkowych konsultacji. Typowym scenariuszem współpracy, jaki klienci najczęściej oczekiwali, jest jednorazowe wdrożenie na serwerach klienta wraz z przekazaniem kontroli nad dostosowaniem produktu bezpośrednio zespołowi programistów klienta.

Ten scenariusz typowo jest całkowicie wykluczony w modelu większości, lub prawie wszystkich konkurencyjnych usług, powodując jednocześnie całkowite uzależnienie klientów od danego produktu, jak również zmian jakie dostawcy usług wprowadzają do swoich produktów niemalże codziennie. Tym bardziej jest nam miło spróbować jako pierwsi dostarczając klientom opcjonalną możliwość przejęcia kontroli nad tym procesem rozwoju oprogramowania oraz maksymalizacji zwrotu z inwestycji w produkt który daje możliwość dostosowania.