Nowości
Sty 14

Zarządzanie życiem rodzinnym

Pogodzenie życia rodzinnego z pracą zawodową jest dla wielu kłopotliwe, a dla innych wręcz niemożliwe. Jednakże znając zasady efektywnego zarządzania czasem, można nawet u najbardziej zapracowanych osób wygospodarować czas dla rodziny i na przyjemności.

Wiedząc, jak zarządzać czasem, unikniemy sytuacji, w których będziemy sfrustrowani i przytłoczeni codziennymi obowiązkami. Dobrze zaplanowane życie to klucz do sukcesu. Oczywiście, efektywne zarządzanie czasem, a co za tym idzie również zarządzanie pracą zawodową i życiem rodzinnym, jest umiejętnością, którą należy doskonalić. Z dnia na dzień nie da się zmienić całkowicie podejścia do życia i zacząć perfekcyjnie zarządzać życiem rodzinnym. Wiedza, doświadczenie i własne, wrodzone lub wykształcone w sobie umiejętności powodują jednak, że gospodarowanie czasem na życie rodzinne i zawodowe staje się nie tylko możliwe, ale i proste.

Planowanie czasu w rodzinie

Nie ulega wątpliwości, że umiejętność doskonałego zarządzania czasem przydaje się w codziennym życiu, nawet tym prywatnym, w którym zdawałoby się, że największe znaczenie ma jednak spontaniczność. Efektywne zarządzanie zadaniami, obowiązkami, a w końcu także i czasem sprawia, że stajemy się częścią jak najbardziej pozytywnych zmian w perspektywie rutynowych obowiązków, jakie są naszym udziałem każdego dnia funkcjonowania naszej rodziny. Ogromne znaczenie ma zarządzanie życiem rodzinnym w perspektywie długofalowej. Warto powiedzieć, że umiejętne zarządzanie czasem to nie tylko zwiększona efektywność codziennie podejmowanych działań, ale i większa ilość czasu, który możemy przeznaczyć na cokolwiek nam się podoba. Jest to czas, który możemy śmiało spędzić z dziećmi, na rybach, na spacerach z psem, czy w kinie lub w restauracji. To już od nas samych zależy, jak wykorzystamy cały wolny czas, jaki udało nam się samodzielnie wygospodarować.

Co daje nam jeszcze umiejętne zarządzanie czasem rodzinnym? Mamy większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Planując kolejne dni do pewnego stopnia mamy łatwiej w zaplanowaniu długoterminowych zadań, np. remontu domu, czy organizacji przyjęcia urodzinowego dla dziecka. Dzięki planom, przeżywamy na pewno mniejszy stres na co dzień. Wiemy co do kogo należy, kto jakie ma obowiązki w domu itp. Jeśli każdy respektuje w domu wspólne zarządzanie życiem rodzinnym, to sprawa jest prosta. Gorzej jest, jeśli któryś z domowników wybija się z rytmu ustalonego przez pozostałą część rodziny.

Zarządzanie życiem rodziny z małym dzieckiem

Kiedy na świecie pojawia się małe dziecko, życie rodziny zostaje przewrócone dosłownie do góry nogami. Największa zmiana staje się udziałem młodego małżeństwa, które do tej pory było całkowicie niezależne i swobodne, a z chwilą przyjścia na świat potomka, musiało zmienić niemalże wszystko w swoim życiu. Młodzi rodzice muszą zmienić swoje priorytety i plany życiowe. Jednocześnie jednak, sprawne zarządzanie życiem rodzinnym powinno dawać poczucie przynależności społecznej rodzicom, a zwłaszcza młodej matce, która w większości przypadków zostaje sama w domu, by zajmować się dzieckiem i wychowywać je. Istnieje bardzo wiele sposobów na aktywne wykorzystanie czasu opieki nad dzieckiem. Młoda mama, czy ojciec nie muszą pozostawać w domu, poza kręgiem społecznym, ale mogą w pewnym stopniu wykonywać pracę zawodową, a nawet zadbać o samorozwój.

Niemowlę w domu na pewno wprowadza bardzo wiele zmian do planów rodziny, ale można je w pewien sposób usystematyzować. Przez kolejne kilka lat rzeczywiście to dziecko jest najważniejszą personą w rodzinie, a właściwie tak powinno być. W pierwszych latach życia dziecka rodzice powinni mu zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa, bycia ważnym i kochanym, a aby to osiągnąć, należy mu poświęcić maksimum swojego czasu. Trzeba na pewien czas odłożyć na bok rozrywki i przyjemności, a zająć się zdrowym rozwojem dziecka i zapewnieniem mu szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa.

Zarządzanie czasem przy noworodku

Jeśli w domu znajduje się noworodek, zarządzanie czasem rodziny powinno opierać się na wygospodarowaniu chwili na odpoczynek. Często młodzi rodzice w ogóle nie zdają sobie sprawy z faktu, jak ważny jest relaks i regeneracja sił przy opiece nad małym dzieckiem. 5 minut dla siebie, które możemy przeznaczyć na wyciszenie i uspokojenie nerwów, jest bardzo ważne. Oderwanie od niełatwych, codziennych obowiązków powinno stać się naszym zwyczajem, ponieważ inaczej opieka nad dzieckiem będzie nam się jawić nie jako przyjemność, czy spełnienie, ale przykry obowiązek, do którego niejako jesteśmy zmuszeni.

Nie jest łatwo znaleźć czas tylko dla siebie, ponieważ noworodek jest całkowicie uzależniony od swoich rodziców. O ile tata łatwiej oderwie się od domowej rutyny, o tyle mama ma z tym o wiele trudniej. W zarządzaniu życiem rodzinnym w gospodarstwie domowym z noworodkiem trzeba zwrócić uwagę na to, aby w trakcie zajmowania się dzieckiem, nie wyczerpały się nasze zasoby fizyczne i psychiczne.

Jak efektywnie zarządzać życiem rodzinnym?

Każdy członek rodziny, który wypełnia wszystkie obowiązki domowe, których uprzednio się podjął, powinien mieć czas na odpoczynek. Nie można wciąż pracować, nawet jeśli ową pracą miałoby być zmywanie naczyń, czy układanie upranej bielizny. Odpoczynek służy po prostu koniecznemu zregenerowaniu sił. Dzięki niemu świeżo można spojrzeć na wiele domowych kwestii. Co więcej, takie efektywne zarządzanie czasem, w którym da się wygospodarować choćby parę minut na relaks, chroni przed wypaleniem się wewnętrznych zasobów każdego człowieka.

Kolejną, ważną kwestią przy zarządzaniu życiem rodzinnym, jest jak najbardziej racjonalny podział obowiązków, który będzie do zaakceptowania dla wszystkich. Jeśli mąż wybitnie nie lubi zmywać naczyń, lepiej nie powierzać mu tego obowiązku, a w zamian za to obarczyć go np. koniecznością robienia codziennych zakupów. Wypracowanie takiego planu domowych obowiązków sprzyja efektywnemu zarządzaniu życiem rodzinnym. Aktywne uczestniczenie w życiu rodzinnym wszystkich domowników jest korzystne dla rodziny.

Efektywne zarządzanie rodziną wiąże się nierozerwalnie z zarządzaniem czasem, jak już nie raz zostało to wspomniane. Jednocześnie jednak, ma ono powiązania z zarządzaniem przestrzenią. Umiejętne zarządzanie przestrzenią życiową polega na tym, aby wszystkie sprzęty znajdujące się w domu nie zawadzały domownikom i nie utrudniały wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu sprzątanie, rozwieszanie prania, czy zabawy z dzieckiem, przebiegną w sposób niezakłócony. Wszelkie straty czasu, spowodowane chociażby złym zarządzaniem przestrzenią, powodują skurczenie się czasu wolnego osób w rodzinie. Mniej odpoczynku, albo zupełny jego brak prowadzi do stresu , który źle wpływa na emocje domowników. Nie powinniśmy bynajmniej do tego dopuszczać.

Work-Life Balance

Termin „Work-Life Balance” zaczerpnięty z języka angielskiego oznacza dosłowne balansowanie pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. W wielu przypadkach jest to trudna sztuka. Prawdziwym wyzwaniem w zarządzaniu życiem rodzinnym i pracą jest zjawisko pracoholizmu. Im bardziej zaangażowany jest w pracę dany pracownik, tym trudniej jest mu wygospodarować jakikolwiek czas na życie rodzinne. Przychodzi do domu późno, nie może spędzić czasu na zabawie z dziećmi czy na rozmowie ze współmałżonkiem. W takich warunkach w zasadzie nie ma życia rodzinnego, więc nie ma czym zarządzać. Nie jest to bynajmniej korzystna sytuacja dla zdrowia psychicznego pracownika. Należy umieć oddzielić czas spędzony na wykonywaniu obowiązków zawodowych, od czasu spędzonego z najbliższymi, czy na rozrywce szeroko rozumianej. Trzeba umieć wyznaczyć sztywne granice pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym, ponieważ nadmiar obowiązków zawodowych, które na dodatek ktoś nam narzucił na barki, wpływa negatywnie na kontakty z rodziną.

Stres spowodowany brakiem czasu

Nieumiejętne zarządzanie życiem rodzinnym, które polega przede wszystkim na tym, że człowiek nie ma na nic czasu poza pracą, powoduje poczucie stresu. Dana osoba nie spełnia się w życiu rodzinnym, nie ma szansy na bycie dobrym ojcem, czy matką, albo mężem lub żoną. Do tego dochodzą jeszcze wyrzuty sumienia spowodowane tym, że osoba taka nie ma na nic czasu, nawet na realizację swoich pasji. Jeśli nie jest w pracy, albo w podróżach służbowych, to zajmuje się zaniedbywanymi na co dzień obowiązkami domowymi. Nie ma mowy, aby starczyło jej czasu na odpoczynek, realizację własnych marzeń itp. Jest to najlepszy przykład złego zarządzania życiem rodzinnym. Na pewno taka osoba miewa ogromny poziom stresu. Z niczym nie nadąża, rozluźnia relacje z rodziną, a jest to prosta droga do tego, aby w ogóle odizolować się od najbliższych.

Czynniki związane z pracą zawodową są głównym źródłem stresu w życiu człowieka. Kolejnym jest fakt, że praca zabiera im tyle czasu, że nie mają chwili na spędzanie chwil z rodziną. Człowiek nie ma szansy spełnić wszystkich obowiązków, jakie naturalnie są mu przypisane w życiu rodzinnym.

Najważniejsze jest to, aby nie zabierać pracy ze sobą do domu, nie rozmawiać o kłopotach z szefem, z żoną przy kolacji, czy roztrząsać koleżeńskie spory przy rodzinnym obiedzie. Pracę trzeba zostawić za drzwiami domu rodzinnego, aby można było efektywnie zarządzać życiem rodzinnym.

Zarządzanie życiem rodzinnym opiera się przede wszystkim na konieczności rozgraniczenia obowiązków zawodowych i życia związanego z pracą, z życiem typowo rodzinnym. Nie należy zapominać, że zarządzanie życiem rodzinnym to nie tylko obowiązki, ale także przyjemności – odpoczynek, realizacja pasji itp. Czas spędzony z rodziną powinien przynosić satysfakcję człowiekowi, a nie być przykrym obowiązkiem, realizowanym pomiędzy jednym a drugim spotkaniem biznesowym. Zarządzanie życiem rodzinnym powinno być mocno skorelowane z zarządzaniem czasem rodziny. Jeśli każdemu przydzielone zostaną określone obowiązki, z których musi się wywiązać, ale jednocześnie uwzględniony będzie czas na odpoczynek, wszystko powinno przebiegać dokładnie tak, jak należy. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu czasem nasze życie rodzinne stanie się lepsze, bardziej satysfakcjonujące i mniej stresogenne, jak to czasami bywa.