Nowości
Jan 15

Porażka to tylko słowo

Reagowanie jest czymś negatywnym, a odpowiadanie pozytywnym. Zmień reakcję na bodźce zewnętrzne. Możesz kontrolować własne myśli. Jedynie kogo możesz obwiniać za zaistniałą sytuacje jesteś Ty sam. Bądź elastyczny pewne rzeczy są już historią, a ty nadal o tym rozmyślasz? Posiadasz wehikuł czasu, aby to zmienić?
Nasze sukcesy są uzależnione od tego jak odbieramy porażki. Ważnym czynnikiem kształtującym obraz siebie jest analiza efektów swoich działań ocenianych głównie w kategorii sukcesu lub niepowodzenia. Poczucie sukcesu będąc źródłem satysfakcji i przekonania o własnej kompetencji, przyczynia się do pozytywnej samooceny. Stanowi zachętę do formułowania ambitnych celów i podejmowania trudnych zadań w przyszłości. Doznawanie porażek może obniżać wiarę we własne możliwości i wyzwalać lęk przed kolejnym niepowodzeniem skłaniający do unikania ambitnych wyzwań.

W nasze życie porażki są wpisane tak samo jak i powodzenie. Nie da się ich uniknąć. Wielu z nas zna gorzkie uczucie porażki, nie wszyscy jednak tak samo reagują na złe wieści. Niektóre sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach są uniwersalne, a niektóre trzeba wypracować samemu. Oto kilka pomysłów, jak przeżyć porażkę.

Nie rozpamiętuj zbyt długo porażki, skup się raczej na planowaniu dążenia do kolejnego celu w życiu.

Uświadom sobie, że odniosłeś porażkę. Im szybciej dopuścisz do siebie tę wiadomość, tym szybciej się z nią uporasz. Oceń swoją sytuację. Przeanalizuj, jakie kroki wykonałeś przed katastrofą, a jakie mogłeś wykonać, by jej uniknąć.

Odnośnie strachu przed porażką nie ma znaczenia, do czego jesteś stworzony- każda porażka jest dla Ciebie wartościowa, czy robisz coś co lubisz, czy coś, czego nie lubisz. Pamiętaj, że lęk powstaje w momencie, gdy wyobrażasz sobie w głowie to co może nie wyjść. Zrozum, że nawet jeśli coś Ci w życiu nie wyjdzie, to wyciągniesz z tego wnioski. Porażki są dobre! Bez nich nic być się w życiu nie nauczył.

Wybór naszego sposobu radzenia sobie z problemami jest różny i zależy od takich zmiennych jak nasza osobowość, sposób wychowania, przeszłe doświadczenia. Niekiedy wybieramy rozwiązania efektywne i szybkie, ale często stosujemy też takie strategie jak ignorowanie problemu czy jego konsekwencji. Takie działania nie sprawią że problem zostanie rozwiązany a jedynie doprowadzą do nawarstwienia trudności.