Nowości
Jan 14

Najważniejsze są cele

Jasne określenie celów zmienia marzenia i wizje w rzeczywistość. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, zadowolisz się każdym miejscem. Cele nie tylko nadają kierunek działaniom, ale i ułatwiają dostrzeżenie okazji, umykających uwadze innych, a przede wszystkim ułatwiają podejmowanie właściwych decyzji. Pamiętajmy, że jasno określony cel to mocna podstawa procesu podejmowania decyzji.

Gdy już dokładnie będziemy wiedzieć, czego chcemy, powinniśmy umieć szybko i zdecydowanie podejmować decyzje, które nas do celu zaprowadzą i jednocześnie być otwartym na wszystko, co napotkamy na drodze do niego. Ustawiaj zawsze realne cele, gdzie możesz określić datę ukończenia. Analizuj ustalone cele na bieżąco, aby upewnić się, że cokolwiek robisz zawsze masz je na uwadze.

Co tak naprawdę chcesz zrobić ze swoim życiem? Czego pragniesz? Wiele ludzi nie wie jak odpowiedzieć na to pytanie i dlatego nie udaje im się osiągnąć tego wszystkiego, co mogliby osiągnąć.

Najważniejszą zasadą wyznaczania celów jest proces nazywany obrazowaniem. Jest to proste, ale skuteczne narzędzie. Potrzebny jest jedynie długopis, kartka i chwila skupienia. Gdy opisujesz swój cel to twoja wyobraźnia uczy się nad czym ma pracować. Otrzymuje wiedzę, jakich okazji i możliwości ma szukać, by pomóc Ci ten cel osiągnąć.

Oto składające się z pięciu kroków ćwiczenie, które pomoże Ci wyznaczać i osiągać cele na co dzień. W ćwiczeniu tym wykorzystano najbardziej skuteczne techniki wyznaczania celów i planowania działań. Pozwoli Ci ono osiągnąć o wiele więcej niż przeciętny człowiek.

Krok 1

Zdecyduj co dokładnie chcesz osiągnąć i zapisz to. Rozplanuj realizację celu w czasie. Jeżeli to konieczne wyznacz sobie terminy cząstkowe. Określ precyzyjnie, co zamierzasz zrobić w danym
tygodniu, miesiącu i roku. Im bardziej będziesz dokładny i konkretny, tym więcej osiągniesz i to szybciej niż myślisz.

Krok 2

Określ jakie przeszkody będziesz musiał pokonać na drodze do realizacji celu. Jakie przeszkody czy utrudnienia mogą spowolnić tempo z jakim będziesz zbliżał się do celu? Określ jakich dodatkowych informacji lub umiejętności potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś czego nigdy przedtem nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Potrzebujesz nowej wiedzy i umiejętności.

Krok 3

Wybierz osoby, grupy i organizacje, które pomogą Ci osiągnąć twój cel. Wielkie cele wymagają współpracy wielu ludzi. Pamiętaj, że we wszystkim chodzi o relacje międzyludzkie. Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeżeli będą to po prostu rady czy wskazówki od osób, które znasz.

Krok 4

Przygotuj plan osiągnięcia celu. Sporządź listę przeszkód, które będziesz musiał pokonać, informacji i umiejętności, a także osób, które mogą Ci być pomocne. Ułóż listę według priorytetów.

Krok 5

I wreszcie najważniejsze- zacznij niezwłocznie działać według planu. Kiedy już zaczniesz, nie zatrzymuj się. Codziennie rób coś, co bliży Cię do osiągnięcia celu. Bądź nastawiony na intensywne działanie.

Nie zatrzymuj się. Wykorzystaj siłę rozpędu. Kiedy już jesteśmy w ruchu, łatwiej nam iść do przodu, niż kiedy musimy zaczynać wszystko od początku. Siła rozpędu jest jednym z największych sekretów ludzi sukcesu. Kiedy już zaczną realizować jakiś cel, nie rezygnują, aż go osiągną.

Kluczem do sukcesu jest działanie. Zapisz cele w czasie teraźniejszym, jak gdyby minął już rok i osiągnąłeś każdy z tych celów. Pisz w pierwszej osobie. Na przykład: „ Jestem, zarabiam, prowadzę, itd.” Zawsze kiedy stosujesz słowo „ja” mówiąc o sobie, twoja podświadomość skupia się na celu.

Zobacz swój cel, jako coś rzeczywistego. Wyobraź sobie, jaką dumę i satysfakcję będziesz odczuwał, kiedy go osiągniesz. Codzienna wizualizacja celu i wyobrażanie sobie pozytywnych uczuć, jakich możesz doświadczyć, będzie miało niezwykły wpływ na twoje życie.