Nowości
Jan 14

Najważniejsza tajemnica coachingu

Coaching jest w ostatnich latach jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin na świecie. Jego popularność wynika z faktu, że przynosi nadzwyczajne efekty i pomaga osiągać ludziom sukcesy w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

Największym sekretem popularności coachingu jest to, że nie ma w nim żadnych sekretów. Proces coachingu oparty jest na zaangażowaniu dwóch osób: coacha (trenera) oraz klienta. Gdy zabraknie tego niezwykle ważnego elementu, coaching może zakończyć się rozczarowaniem po obu stronach.

Zadaniem trenera osobistego (coacha) jest wydobycie z ludzi tego, co w nich najlepsze. Tajemnica wydobywania z ludzi tego, co w nich najlepsze, tkwi w przekonaniu, że to w nich jest. Dobry coach to osoba, która wierzy w człowieka, w jego nieograniczone możliwości, jego wyjątkowość. W to że każdy człowiek posiada talenty. Dobry coach wie, że to co inny człowiek robi w danym momencie nie determinuje tego, kim jest.

Patrzy na każdego jak bohater filmu “Na fali” na kawałek drzewa: “Ta deska surfingowa już tam jest, trzeba tylko ją wydobyć”. Deską są cele człowieka, to kim chce być. Zadaniem trenera osobistego jest towarzyszenie człowiekowi w podróży w głąb siebie i wyciągnięcie tej deski. Pomaga odkrywać własny potencjał, stawiać właściwe, osobiste cele i skonkretyzować działania – za pomocą fachowych narzędzi, którymi coach dysponuje.

Dobry coach sam nieustannie się uczy, zdobywając kolejne umiejętności i narzędzia, ale również rozwijając swoją osobowość.

Dobry coach ma przyjazny sposób bycia i łatwo nawiązuje znajomości z innymi. Jest lubiany, bo umie słuchać, autentycznie interesuje się ludźmi i ich potrzebami. Niektóre osoby są “urodzonymi” coachami, to Ci którzy zamiast narzekać i przenosić odpowiedzialność na innych, nakierowują Cię na rozwiązanie problemu. Trener osobisty powinien być bystry, mieć zmysł obserwacji i stale ćwiczyć świadomość. Bardzo ważna jest atmosfera zaufania i szacunku, jaką coach powinien umieć stworzyć. Jeśli jest uczciwy i autentycznie lubi ludzi, taką atmosferę będzie wokół siebie roztaczał.
Trener osobisty powinien myśleć pozytywnie. Pozytywne myślenie co prawda samo z siebie nie rozwiązuje życiowych problemów, ale umożliwia skuteczne i twórcze podejście do nich!