Nowości
Jan 15

Najciemniej pod latarnią

Co zrobić aby podnieść efektywność pracowników? Poprawić ich standard stanowiska pracy!

W jaki sposób jakość stanowiska pracy przyczynia się do osiągania przez firmę sukcesów? Miejsce pracy oddziałuje na produktywność pracowników, motywując, wyzwala ich twórczość i tym samym wpływa na rozwój firmy.

Zadowolony pracownik to lepszy pracownik. Ludzie stanowią fundament firmy, niestety często o tym zapominamy.

Satysfakcja pracownika – efektywność pracownika – rozwój firmy

Poniżej przedstawiamy zasady projektowania miejsca pracy, aby podnieść satysfakcję pracownika:

Biurko

Należy zapewnić jak najlepszą swobodę ruchu i możliwość dostępu do używanych materiałów, bez potrzeby wstawania czy schylania się. Biurko powinno zapewniać stabilne oparcie dla rąk. Dlatego ważne jest aby blat biurka był jak najbardziej solidny. Należy pamiętać, że wymogi co do mebli dyktują nam także przepisy BHP.

Krzesło

Aby pracownik nie narzekał na ból pleców, nóg czy ramion należy dobrać odpowiednie krzesło. Ergonomiczne krzesło powinno być stabilne, posiadać regulację wysokości siedziska oraz wysokości oparcia.

Kolorystyka

W biurze gdzie dominują szare i ciemne kolory, pracownicy czuli dyskomfort. Ich nastawienie było negatywne co przekładało się na relacje między pracownikami. Tworząc lepsze, wygodniejsze miejsce pracy uzyskujemy zwrot naszej inwestycji.

Oświetlenie

Wiadomo, że najlepszym oświetleniem jest światło dzienne. Oświetlenie sztuczne powinno gwarantować odpowiednie natężenie światła. Dzięki temu stanowisko pracy będzie odpowiednio naświetlone.

Warunki środowiskowe

Największe znaczenie dla pracownika ma hałas. Kolejnymi są: temperatura powietrza i jego jakość.

Podniesienie standardu stanowiska pracy nie tylko zapewnienia wydajność pracy wykonywanej w warunkach bezpieczeństwa, ale pozwalających na wszechstronny rozwój pracownika: intelektualny, psychiczny i społeczny. Te optymalne warunki pracy stwarzają możliwości i motywację u pracownika do zwiększania wydajności.

Dolegliwości zdrowotne, które mogą wystąpić przy długotrwałej pracy przy komputerze:

bólu (głowy, pleców, karku, rąk, nadgarstków itd.),
zapalenia ścięgien, stawów, itd.
obrzęku, opuchlizny palców, dłoni, stawów,
zniekształcenia kości, m.in. „nadgarstka informatyka”
mrowienia, drętwienia (ramion, nóg, itd.),
osłabienia koordynacji ruchów,
zmęczenia (wywołanego głównie brakiem odpowiednich przerw),
osłabienia mięśni (wśród programistów obserwuje się np. zaniki mięśni nóg),
pieczenia oczu, rozmazywanie się obrazu (jako skutek niewłaściwych monitorów),
rozdrażnienia.

Co należy zrobić? Poprawić rozmieszczenie poszczególnych działów i osób – poprawa komunikacji, poprawić architekturę wnętrza, zakupić wygodne dla pracowników rozwiązania w zakresie mebli biurowych.

Zdrowie w biurze możemy postrzegać jako wydatek związany z kosztem pracownika lub inwestycją, która powinna się zwrócić i przynieść nam założone korzyści. Wyposażenie biura w meble stanowi ten podstawowy element oddziaływający na zdrowie i satysfakcję.