Nowości
Jan 14

Jak znaleźć energię do działania?

Czy kiedykolwiek siedząc w pracy, w biurze już którąś godzinę z rzędu, myślałeś: skąd wziąć siłę do dalszej pracy? Monotonia wyczerpuje, powoduje, że człowiek nie ma ani chęci, ani energii do działania. Co wtedy zrobić? Cóż, łatwo jest powiedzieć, że trzeba się po prostu w sobie zebrać i zacząć normalnie funkcjonować. Najtrudniejsze jest jednak odszukanie źródła owej energii, odnalezienie sposobu na to, aby chciało nam się dalej pracować. Taka wewnętrzna motywacja przydałaby się większości pracowników, szczególnie biurowych. Dziś podejmujemy temat znajdywania energii do działania i przełamywania korporacyjnego lenistwa. Jak tego dokonać? O tym w kolejnych częściach niniejszego poradnika.

Pojęcie energii do działania

Pod pojęciem „energia do działania” można rozumieć bardzo wiele zróżnicowanych kwestii. Owa energia może bowiem odnosić się na przykład do naszej motywacji, którą kierujemy się przy wykonywaniu kolejnych obowiązków, nie tylko tych zawodowych, ale także w życiu rodzinnym. Mamy większą energię i chęć do pracy, jeśli pracodawca daje nam ku temu silną motywację. Perspektywa wyjazdu zagranicznego za zwiększone wyniki sprzedaży skutecznie skłania nas do wytężonego wysiłku. Jeśli jednak za taką samą pracę nie spotka nas nawet pochwała z ust przełożonego, to po co się wysilać? W takim momencie większość z nas myśli, że jego praca nie ma sensu, więc najlepiej się do niej zanadto nie przykładać. Trudno znaleźć energię do działania, jeśli nikt nas tak naprawdę do niego nie motywuje. Okazuje się więc, że energią do działania może być motywacja, czy coś jeszcze?

Ależ oczywiście. Energia do działania może być też postrzegana jako nasza wewnętrzna siła, pasja. Niewielu osobom dane jest wykonywanie pracy, którą naprawdę lubią. Jeśli jednak należysz do tej wąskiej grupy, energię do wytężonej pracy możesz czerpać po prostu stąd, że sprawia ci ona przyjemność. Generalnie, można powiedzieć, że osoby lubiące swoją pracę, spełniające się w niej i realizujące swoje ambicje, mogą nawet więcej pracować i wciąż nie być zmęczonym wykonywaniem coraz to kolejnych obowiązków. Większe projekty ludzie ci traktują jako swoiste wyzwania, które mogą sprawdzić ich umiejętności. Dają one jednocześnie szansę na poszerzanie swoich umiejętności i doświadczenia, a to też niebagatelne profity z pracy.

Możemy dostać dodatkowy ładunek energii, jeśli będziemy widzieli efekty swojej pracy. W firmie mogą one objawiać się zadowoleniem klienta, albo też pochwałami wyższego kierownictwa. Dla budowlańców wystarczającą energię do pracy daje widok wzniesionego biurowca, albo zbudowanego domu dla miłej rodziny. Takich sytuacji można by pewnie wskazać jeszcze więcej, ale chyba każdy z czytających dokładnie wie, co mamy na myśli.

Skoro już wiemy, czym jest energia do działania, to powinniśmy powiedzieć teraz o tym, jak skutecznie zwiększać poziom energii w pracy i w życiu zawodowym. Wbrew pozorom, nie potrzeba tu wypijania hektolitrów kawy czy napojów energetyzujących. Są lepsze ku temu sposoby, które krok po kroku postaramy się Wam przedstawić.

Krok pierwszy – Aktywność fizyczna

Zmiana stylu życia na bardziej aktywny, wykonywanie codziennych ćwiczeń fizycznych – pływanie, bieganie, czy choćby spacerowanie, poprawia nie tylko naszą kondycję i figurę, ale równocześnie wpływa na zwiększenie wewnętrznej energii. Tylko z pozoru wydaje się, że ćwiczenia wysysają z nas wszystkie siły. Tak naprawdę, poranna gimnastyka, czy półgodzinny jogging przed pracą wpływa na nasze siły dobroczynnie, dając więcej energii do działania. Najlepiej, aby aktywność fizyczną uskuteczniać regularnie i to w miarę możliwości – na świeżym powietrzu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, ćwiczenia pozwalają skutecznie dotlenić organizm, poprawić krążenie krwi i poczuć się po prostu lepiej. Kiedy męczymy się pod względem fizycznym, w naszym ciele wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, a jeśli jesteśmy szczęśliwi to i czujemy się nabuzowani energią.

Krok 2 – Woda, woda i jeszcze raz woda

Picie wody niegazowanej w zwiększonych ilościach również doprowadza do powiększenia poczucia energii do działania. Dowiedli to naukowcy na drodze badawczej. Niestety, ale zdecydowana większość Europejczyków, choć często nie zdaje sobie z tego sprawy, jest odwodniona. Przyczyną jest częste mylenie pragnienia z głodem, zbyt szybkie tempo życia, w którym gdzieś zapominamy o konieczności wypijania określonej ilości wody w ciągu dnia. Kolejnym zagrożeniem jest zamiłowanie do picia kawy i mocnej herbaty, w miejscu zwyczajne wody mineralnej. Tymczasem, używki takie jak kawa czy herbata zamiast nawadniać organizm, powodują jego odwodnienie. Nie można lekceważyć takiego stanu organizmu, ponieważ nie tylko odbiera nam to energię, ale na dodatek destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia. Dodatkowo, gaszenie pragnienia alkoholem, nawet nisko procentowym również nie jest wskazane. Trzeba podkreślić, że organizm chcąc pozbyć się alkoholu, zużywa ogromne pokłady wody, odwadniając się. Tracimy wówczas energię i czujemy się słabi. Co więcej, napoje gazowane też nie są wskazane, aby nawadniać organizm, ponieważ znacząco go zakwaszają.

Krok trzeci – Odpoczynek w czasie dnia

Nikt z nas nie jest maszyną i nie może pracować nieprzerwanie cały dzień. Potrzebuje choćby kilku minut odpoczynku po to, aby zregenerować stracone siły i energię. Jeśli chcemy nabrać siły do działania, połóżmy się po obiedzie na parę minut, albo oddajmy się medytacji. Już po kilku minutach poczujemy się znacznie lepiej. Będziemy wypoczęci i zrelaksowani, a tym samym będziemy mieć więcej energii i chęci do działania.

Krok czwarty – Regularne jedzenie

Żyjemy bardzo szybko, nie mając często czasu na to, aby zjeść śniadanie czy obiad. Jemy w biegu, w restauracjach typu fast food, które bynajmniej nie podają zdrowego jedzenia. Spożywając takie pokarmy i to o różnych godzinach, albo zapominając o posiłkach, tracimy energię. Czujemy się słabi i nic nam się nie chce. Aby zacząć dzień z dobrym humorem, pełni energii, powinniśmy zjadać normalne, wartościowe śniadanie. Nie zastąpi go bynajmniej kawa z tostem, zjedzonym gdzieś na szybko, na stojąco, tuż przy drzwiach. Jeśli zjemy pełnowartościowy posiłek przed wyjściem do pracy, będziemy mieli zapewnione siły i energię do działania w zasadzie na cały dzień. Nie zapominajmy jednocześnie o obiedzie, czy choćby lekkim lunchu. Najlepiej jest wziąć go z domu, albo zamówić coś w barze z obiadami domowymi. Wyjdzie nam to na pewno na zdrowie.

Krok piąty – Zbilansowana dieta

Skoro jesteśmy już przy jedzeniu, należy dobrze dobierać składniki kolejnych posiłków. Jeśli chcemy mieć więcej energii do działania, powinniśmy koniecznie spożywać wiele pełnoziarnistych pokarmów i włączyć do swojej diety warzywa i owoce. Z kolei, powoli powinniśmy eliminować, albo choćby zmniejszać spożycie prostych cukrów. Wpływają one negatywnie na poczucie siły w ciągu dnia, a przecież dążymy wciąż do zwiększania naszej osobistej energii do działania.

Lekarze twierdzą, że aby utrzymać w ciągu dnia wysoki poziom energii, należy zadbać o stabilizację poziomu cukru we krwi. Nie możemy zajadać się w pracy słodyczami, ponieważ powodują one gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, ale już za chwile gwałtownie on spada. Co prawda, początkowo skok poziomu cukru poprawia nasze samopoczucie i wydaje nam się, że mamy większą energię, ale stan ten trwa stanowczo zbyt krótko. Wraz z obniżeniem cukru we krwi cała energia gdzieś ginie, a my sami czujemy się jak wypompowany balon. Na stabilizację poziomu cukru we krwi wpływa spożywanie pełnoziarnistych pokarmów, które stopniowo uwalniają cukry do krwi przez kilka godzin. Dzięki temu nasze dobre samopoczucie trwa dłużej, a więcej i dłużej mamy energię do działania. Z kolei, wprowadzenie do diety owoców, warzyw i odżywczych kiełków, pozwala na dostarczenie do organizmu ważnych witamin, minerałów, antyoksydantów i wody, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszych organów.

Krok szósty – Nie stresuj się!

Stres zużywa tyle energii, że później nie mamy już skąd czerpać siły do pracy. Należy więc unikać jak ognia złości i stresów, ponieważ pochłaniają one energię. Jeśli mamy do czynienia z permanentnym stresem, w zasadzie codziennie musimy poszukiwać energii do działania, na dodatek bez rezultatów. Stres powoduje, że nic nam się nie chce. Musimy go przezwyciężać, jeśli chcemy mieć energię życiową do swojej dyspozycji.

Krok siódmy – Odpowiednia motywacja

Jeśli poznamy techniki auto motywacji, będziemy mogli w dowolnym momencie dodać sobie odpowiednio dużo sił. Energię znajdziemy wówczas w sobie. Aby odkryć najlepsze sposoby do motywowania się na co dzień, warto sięgnąć do specjalistycznych czasopism i literatury fachowej. Tam znajdziemy odpowiedź na nasze problemy w tym względzie.

Trzeba powiedzieć, że poziom odczuwanej przez nas energii życiowej, wpływa nie tylko na jakość naszej pracy, ale również na całe nasze życie, nawet na to, w jakim stopniu jesteśmy w stanie odczuwać przyjemne wrażenia, czy potrafimy się bawić i cieszyć z chwil szczęścia itp. Energia, którą kumulujemy w sobie i czerpiemy z otoczenia warunkuje motywację do działania, jak i osobistą efektywność. Zwiększona energia powoduje, że człowiek staje się bardziej kreatywny, może lepiej i skuteczniej pracować, a to już przekłada się na realne korzyści, w postaci premii czy nagród w pracy zawodowej. Jak zostało dowiedzione w poradniku, jest wiele czynników, które w sposób oczywisty wpływają na poziom naszej energii. Jedne powodują, że mamy jej więcej, chce nam się podejmować nowe wyzwania i wkładać więcej siły w realizację kolejnych projektów, a z drugiej strony inne czynniki pchają nas ku lenistwu. Te ostatnie należy jak najszybciej eliminować, ponieważ obniżają one poziom energii, pochłaniają ją, a my sami czujemy się wprost wyczerpani. Najlepiej jest chwytać wyłącznie te czynniki i stosować takie sposoby, które przynoszą nam energię do działania. Nie jest to może zbyt proste, ale praktyka czyni przecież mistrza. Także ćwiczmy, ćwiczmy i jeszcze raz ćwiczmy, a już niedługo poczujemy, że z dnia na dzień nasza energia do działania wzrasta.