Nowości
Sty 15

7 wskazówek jak myśleć pozytywnie

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ na życie ma nasze myślenie i nastawienie?
To, jak układają się nasze sprawy życiowe w dużym stopniu zależy od nas samych, często od tego w jaki sposób myślimy: negatywnie czy pozytywnie.

smile
Co można zrobić, by mieć lepsze nastawienie do działania, aby stać się  pozytywnie myślącym człowiekiem?
Oto kilka praktycznych wskazówek:

Nie oglądaj się wstecz
Przede wszystkim zamiast rozpamiętywać błędy i niepowodzenia z przeszłości musisz zmienić kierunek, patrzeć do przodu z pełną odpowiedzialnością. Wyrzuć z głowy wszelkie tłumaczenia typu: „nie potrafię, już raz mi nie wyszło, są lepsi ode mnie” i zamiast mieć pretensje do całego świata, że nikt Cię nie rozumie, zastanów się, co musisz zrobić w tej konkretnej sytuacji, jakie podjąć kroki, aby odnieść sukces. Osoba pozytywnie nastawiona do życia zamiast się zamartwiać od razu przystępuje do rozwiązania problemu, nie czeka na przypadek. To, co musisz w sobie wypracować, to otwartość, wiara we własne możliwości, zapał i gotowość na zmiany.

Zmień nastawienie
Od tego jakie mamy nastawienie do życia zależy w dużym stopniu jego jakość. Zmiana nastawienia jest trudnym procesem, na którego efekty musisz poczekać, bo trudno jest zmienić wszystko z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że im szybciej zaczniesz, tym szybciej zobaczysz efekty swojej pracy. Negatywne myślenie pojawia się często z powodu niskiej samooceny, braku wiary we własne siły i umiejętności. A to z kolei powoduje stres, który jest naszym wrogiem i hamulcem. Zamiast krytykować się za popełnione błędy pomyśl, co musisz zrobić, aby je naprawić. Pamiętaj, abyś w każdym działaniu widział konkretny cel, do którego zmierzasz.

Czerp energię od innych ludzi
Nie chodzi tutaj o zrywanie kontaktów z osobami, które nie są przebojowe. Staraj się przebywać w towarzystwie osób, które mają w sobie „to coś”, co potrafi motywować do działania, którzy wpływają na nasze samopoczucie pozytywnie, zarażając nas swoim nastawieniem.

Popraw swoje samopoczucie
Najgorszym ze sposobów na odwrócenie wzroku od problemu jest unikanie. Nie doprowadzi to do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie, może okazać się, że z biegiem czasu problem staje się jeszcze większy i jego rozwiązanie jest jeszcze trudniejsze. Nie bój się stawiać czoła przeciwnościom. Sposoby, którymi możesz pomóc sobie w kryzysowych sytuacjach to zwyczajne proste czynności, które pomogą Ci pozbyć się nadmiaru stresu. Zamiast użalać się nad sobą pójdź na siłownię lub na rower, zajmij się swoim hobby lub spotkaj się z przyjaciółmi. Będą to rzeczy, dzięki którym poczujesz się lepiej.

Zmień swoje myśli
Zamiast mówić sobie w głębi duszy, że nic Ci nie wychodzi, że Twoje życie nie jest tak ciekawe jak życie kolegi z pracy, wykonaj proste zadanie. Na kartce wypisz wszystkie pozytywne cechy, które uważasz, że posiadasz oraz osiągnięcia, których dokonałeś, następnie zacznij właśnie w ten pozytywny sposób o sobie myśleć.

 Zmień słownictwo
Jeśli należysz do osób, które wszystko widzą w czarnych barwach czas jak najszybciej to zmienić. Zamiast krytykować wszystko co Cię otacza spójrz na świat z innej, bardziej kolorowej perspektywy. Jak najszybciej zmień swoje nastawienie i mentalność, a w każdą swoją wypowiedź staraj się formułować tak, abyś to właśnie Ty stał się wzorem do naśladowania tryskającym optymizmem.

Nagradzaj siebie!
W drodze do zmiany na lepsze pamiętaj aby doceniać każdą małą rzecz, którą udało Ci się w sobie zmienić, wypracować. Nie bój się chwalić samego siebie. Staraj się kierować swoim życiem tak, aby nie zaprzepaścić żadnej pozytywnej zmiany, która nastąpiła w Twoim życiu.