Nowości
Jan 15

6 sposobów na więcej czasu

1. PLANUJ – planowanie oszczędza nam czas. Każdego wieczora weź kartkę i wypisz 4-6 rzeczy, które chcesz czy musisz zrobić jutro. Następnie zaznacz, zakreśl lub cokolwiek chcesz najważniejsze zadanie. Mam tu na myśli zadanie wykonywane jako pierwsze. Najlepiej zacznij od słów: „zacznę od:” i zrób to. Zrób to zanim sięgniesz po gazetę czy zaczniesz czytać maile.

2. NOTUJ – niestety nasz umysł nie jest stworzony do gromadzenia informacji, tak jakbyśmy tego chcieli. Zazwyczaj przypominamy sobie o czymś ważnym kiedy jest za późno lub w najmniej odpowiednim momencie. W ciągu dnia pojawia się wiele istotnych rzeczy, które należy zapamiętać, zapewne codziennie masz w głowie zdania typu: „muszę zrobić to..”, „muszę pamiętać o tym..”. Powiedz mi ile czasu poświęcisz na notowanie, a ile na naprawianie relacji np. z klientem, bo zapomniałeś zadzwonić?

3. RÓB JEDNĄ RZECZ – ja wiem, fakt, że robisz wiele zadań naraz sprawia, że czujesz się bardziej efektywny, ale to złudzenie. Dużo lepsze wyniki da skupianie się na jednej czynności naraz. Przypomnij sobie czy byłeś w sytuacji, kiedy odbierasz pocztę, nagle dzwoni telefon, umawiasz się z klientem, a na dodatek musisz przejrzeć dokumenty?

4. GRUPOWANIE CZYNNOŚCI – kolejnym krokiem aby zwiększyć efektywność i zaoszczędzić twój czas jest łączenie podobnych czynności. Zamiast odpisywać na jednego maila, później przeskoczyć na rozmowę telefoniczną, poczekaj aż wiadomości będzie więcej i wtedy odpisz na wszystkie. Takie skakanie z zadania na inne może cie rozstroić.

5. KONCENTRUJ SIĘ – jeżeli jesteś w trakcie zadania, to skoncentruj się tylko na nim. Nie pozwól aby myśli o ważnym telefonie czy spotkaniu rozpraszały cie. Jeżeli masz pomysł lub ważną myśl – zanotuj ją i wróć do swojego zadania. Takie podejście pozwoli ci na szybsze kończenie realizowanych zadań.

6. UNIKAJ POŻERACZY CZASU – oczywiście nie mówię abyś stał się odludkiem, ale staraj się unikać takich pożeraczy jak: internet, telefon, koleżanka z biura – w czasie pracy. Wspólną cechą takich pożeraczy jest fakt, że myślisz: „tylko na chwilę”, a mija godzina.. druga… Ustal sobie przedział czasowy – kiedy pracujesz i kiedy możesz poświęcić się dla znajomych czy rozrywki.