Nowości
Jan 15

5 zasad ustalania i realizacji celów

Dążenie do celów to najlepszy czynnik motywacji samego siebie. Nie ma nic lepszego niż zadowolenie jakie mamy kiedy osiągniemy to co zamierzaliśmy. Na rynku możemy spotkać wiele publikacji na temat osiągania celów, jednak nadal wiele ludzi nie potrafi tego robić. Stawianie sobie celów bardzo dobrze działa na poprawę samodyscypliny, która to działa na naszą efektywność.

A więc do dzieła:

1. Mówi się, że nie ma nierealnych celów są tylko nierealne terminy. Nie wystarczy tylko mówić, trzeba działać. Zbyt wiele ludzi mówi „chciałbym aby..” nie bądź jak oni i nie kończ tylko na pustych słowach, ruszaj do przodu.

2. Używaj formy twierdzącej. Nie mów, że „nie chcesz być biedny” ale „będę bogaty”. Nasza podświadomość nie przyjmuje zaprzeczeń. Używając zdania „nie będę biedny” nasz mózg najpierw wyobraża sobie biedę, aby później jej zaprzeczyć, więc lepiej od razu powiedz sobie „będę bogaty”.

3. Niech twój cel będzie konkretny. Osiągniesz dzięki temu więcej. Konkretne i mierzalne cele są łatwiejsze w ich osiąganiu.

4. Zadaj sobie pytanie co się stanie jak osiągniesz swój cel. Jakie będą jego konsekwencję, dzięki temu twoje horyzonty się poszerzają.

5. Zapisz swoje cele. Najlepiej w widocznym dla ciebie miejscu. Dzięki temu częściej będziesz je analizował, dzięki temu znajdziesz szybciej rozwiązanie. Jest to trwały ślad, motywujesz się dzięki temu.

Pamiętaj, że najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, potem jest już z górki.