Nowości
Jan 15

5 metod skutecznej motywacji

W języku łacińskim słowo motywacja oznacza wprawiać w ruch, popychać (moveo, movere). Jak można zauważyć motywacja składa się z dwóch słów – motyw i akcja.

Motywacja samego siebie to umiejętność, a skoro to umiejętność to może nauczyć się jej każdy. Umotywowany zespół w pracy to dobrze funkcjonujący zespół, znający swoje cele.

Istnieje wiele skutecznych metod motywacji, poniżej kilka z najważniejszych.

1. Wyznacz sobie cele – jest to jedna z najważniejszych zasad motywacji, jeżeli wiemy dokąd chcemy dojść dalsze kroki są o wiele łatwiejsze. Nieodzownym elementem sukcesu jest dążenie do celu – a te należy sobie wyznaczać.

2. Zdobywaj nową wiedzę – lub poszerzaj tę którą masz. Dzięki temu nie tylko będziesz uczyć się na własnych błędach, ale zrozumiesz, że nowe kompetencje to droga do sukcesu.

3. Porażki są dobre – należy pamiętać, że nie tylko przed nami same sukcesy, porażki są wpisane w drogę do celu. Nie należy się obawiać porażek, strach przed niemi może cię zdemotywować.

4. Bądź odpowiedzialny – należy pamiętać, że zrzucanie odpowiedzialności na innych to tchórzostwo. Ludzie sukcesu nie tylko biorą odpowiedzialność za powodzenia ale także za porażki.

5. Daj coś od siebie – ogromne korzyści możemy mieć ze świadomości, że coś jest dzięki nam. Wniesienie swojego wkładu daje nam siłę, popycha do dalszego działania. Możesz dostarczać wiedzy, rozwiązywać problemy, to wszystko cię motywuje.

Należy pamiętać, że najważniejszym zasobem są ludzie. Jednak bez motywacji w tych firmach istnieją olbrzymie pokłady niewykorzystanych rezerw wydajności.

Jak to się mówi? Obudź w sobie bestię 🙂 Pamiętajmy, że należy doceniać swoją wartość i cieszyć się z każdego sukcesu nawet tego małego.